DDA – czym jest ten syndrom, jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić?

DDA – czym jest ten syndrom, jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić?

Syndrom DDA to problem wielu osób. Dotyka on tych, którzy jako dzieci dorastali w domach, w których nadużywano alkoholu. Niestety bardzo często błędy i problemy rodziców rzutują w przyszłości na ich dzieci i sprawiają, że muszą one borykać się z wieloma trudnościami i problemami emocjonalnymi i psychologicznymi. Jakie ma objawy syndrom DDA i jak go rozpoznać? Jakie metody leczenia są najskuteczniejsze i czy każde dziecko wychowane w rodzinie, w której nadużywano alkoholu, powinno zgłosić się z tym problemem do specjalisty? Sprawdź poniższe informacje na temat Syndromu DDA.

Czym dokładnie jest syndrom DDA?

Skrótowa nazwa syndromu DDA oznacza syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików i odnosi się do problemów o różnym podłożu, które występują u osób mających w dzieciństwie styczność z nadużywaniem alkoholu przez ich rodziców, opiekunów lub  innych domowników. Trudna sytuacja w domu, w którym najważniejszy jest alkohol sprawia, że dzieci alkoholików muszą tłumić swoje emocje i samodzielnie radzić sobie z problemami oraz z okresem dorastania.

Problem występuje także, gdy chorobą alkoholową dotknięty jest tylko jeden z opiekunów – również wtedy dorastające dziecko narażone jest na negatywne wzorce, oraz zdane jest często w dużej mierze na siebie. Z tego powodu DDA mają ogromny problem z okazywaniem emocji oraz z proszeniem o pomoc, co znacznie utrudnia radzenie sobie z tym syndromem. 

Osoby cierpiące na syndrom DDA borykają się z wieloma trudnościami, przede wszystkim na tle emocjonalnym. Syndrom daje o sobie znać na różnych etapach życia. U niektórych pojawia się on zaraz po wyprowadzce z domu i ucieczce od rodziców, u innych uaktywnia się dopiero w okolicach 30-40 roku życia.

psycholog

Wśród najpopularniejszych objawów występujących u osób cierpiących na DDA wymienić można ciągłe uczucie niepokoju i brak zdolności do odprężenia się, a także poczucie winy i wstydu, zaniżona samoocena i samokrytycyzm. Utrudniające normalne funkcjonowanie są także ataki paniki, stany lękowe i wywołane przez nie objawy somatyczne. Finalnie przekłada się to na trudności w budowaniu związków i relacji, strach przed bliskością oraz porzuceniem, a wzmocnione jest to również przez bardzo mocno rozwinięte poczucie odpowiedzialności i zachowania kompulsywne. Lista objawów DDA jest znacznie dłuższa, jednak te należą do występujących najczęściej, które powinny zaalarmować o konieczności udania się po pomoc profesjonalisty.

 

Syndrom DDA to nie powód do wstydu

Niestety objawy syndromu DDA sprawiają, że wiele osób bardzo wstydzi się swojego problemu, co prowadzi do pogłębiającego problem zjawiska wyparcia. Stałe ukrywanie swoich potrzeb oraz problemów emocjonalnych niestety nie jest dobrym rozwiązaniem i prowadzi do eskalacji schorzenia. Dlatego, że jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z objawów, to koniecznie jak najszybciej udaj się do na terapię w zakresie DDA u lekarza specjalisty lub psychologa. Leczenie DDA powinno opierać się na odpowiednio dopasowanej psychoterapii oraz w razie konieczności na dopasowanych do potrzeb pacjenta lekach, które będą na przykład złagodzić ataki paniki czy stany lękowe. Z syndromem DDA w Polsce żyje kilka milionów osób, które zdecydowały się na leczenie i zapewne dużo więcej tych, które nadal nie podjęły żadnych kroków. Warto zwrócić uwagę na wybór profesjonalnego wsparcia psychologa, ponieważ regularna terapia może znacznie złagodzić objawy DDA.