Przebieg detoksykacji alkoholowej

Przebieg detoksykacji alkoholowej

Silne objawy abstynencji alkoholowej należy leczyć w specjalnej placówce, na przykład w szpitalu. Detoks alkoholowy musi być przeprowadzony na podstawie kilku bardzo ważnych informacji, dlatego też pacjent musi zostać poddany serii różnych badań. Diagnostyka pacjenta jest niezwykle istotna.

Lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad z osobą chorą na temat schorzeń jakie przebyła, wszelkich urazów i metod ich leczenia. Musi zadać kilka trudnych pytań z tematyki alkoholowej, np. jaki jest stopień zaawansowania uzależnienia, wcześniejszym przebiegu Alkoholowego Zespołu Abstynencji. Lekarz musi zwrócić szczególną uwagę na to ile trwał ostatni ciąg alkoholowy, dokładnie wypytać o jego długość i intensywność, zapytać o napoje alkoholowe jakie spożywał pacjent, o występujące objawy, na przykład: drgawki, zaburzenia świadomości, utraty pamięci, omamy.

Po uzyskaniu kilku podstawowych informacji można przejść do badania stanu ogólnego pacjenta. Dokładnie są badane: krężenie, układ oddechowy, przeprowadzana jest seria badań neurologicznych, aby stwierdzić czy w mózgu nie zaszły poważne zmiany. Lekarz musi przyjrzeć się także stanowi psychicznemu choremu. Ważne jest by pacjent miał świadomość tego co się dzieje, nawiązał kontakt, sprawdzić czy nie ma depresji lub stanów lękowych.

Kolejne badania jakie są wykonywane to standardowo: zawartość alkoholu w powietrzu wydychanym, zawartość alkoholu we krwi, morfologia krwi mocz, badania wątroby, zaburzeń wodno-elektrolitowych, EKG. Lekarze często wykonują dodatkowe badania w postaci tomografii komputerowej głowy czy  USG brzucha, RTG klatki piersiowej oraz EEG. Badań może być dużo więcej. Wszystko zależy od stanu w jakim jest pacjent.

Lekarz musi ocenić także skalę rozwoju choroby jaką jest Alkoholowe Zaburzenie Abstynencji. Skala CIWA-A jest przy tym bardzo pomocna. Jeżeli skala nie przekroczy 10 punktów, oznacza to że pacjent nie musi być poddany leczeniu farmakologicznemu, w przypadku kiedy wynik wynosi od 11 do 20 punktów, wskazane jest leczenie ambulatoryjne. Ponad 20 punktów w skali CIWA-A wskazuje na konieczność leczenia farmakologicznego i umieszczenie pacjenta w szpitalu. Lekarz może jednak skierować pacjenta do szpitala nie sugerując się wynikami skali. O wszystkim decyduje stan zdrowia chorego, jego długofalowe problemy z alkoholem, z AZA, częstotliwością ciągów alkoholowych. W leczeniu AZA często wymagana jest stanowcza abstynencja, a kiedy pacjenci są osobami samotnymi w domu będzie im ciężko o to zadbać. Więcej o detoksie alkoholowym dowiesz się z: detoks.bydgoszcz.pl

Detoks alkoholowy musi odbywać się pod okiem profesjonalnych lekarzy i pielęgniarek ze specjalizacją anestezjologiczną. Zachowanie wszelkich środków ostrożności sprawia, że detoksykacja przebiega bardzo sprawnie i skutecznie. Dzięki pomocy doświadczonych lekarzy, pielęgniarek, psychologów i terapeutów, pacjenci mają szansę bezpiecznego przejścia detoksu, który jest bardzo trudnym okresem. Dodatkowo zaraz potem, mogą szybko rozpocząć terapię alkoholową. Kluczem do sukcesu są chęci i samozaparcie.

Więcej na: detoks.rzeszow.pl