Jak rozpoznać uzależnienie od leków przeciwbólowych?

Jak rozpoznać uzależnienie od leków przeciwbólowych?

Każdy z nas subiektywnie odbiera i definiuje ból, jednak wszyscy z pewnością doświadczyliśmy tego, jak bardzo negatywnie wpływa on na nasz nastrój i produktywność.

Niekiedy doświadczamy dni, w których leki przeciwbólowe są jedynym sposobem na normalne funkcjonowanie. Jednak przyjmowanie tych specyfików bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza w przypadku przewlekłych dolegliwości, może skutkować uzależnieniem. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są jego objawy i jakie kroki powziąć, by wyzwolić się od nałogu.

Dwa rodzaje leków przeciwbólowych

Na początek musimy dokonać ważnego rozróżnienia na leki przeciwbólowe opioidowe i nienarkotyczne. Te drugie to popularne tabletki, które bez recepty kupimy nawet w sklepie spożywczym i kiosku. Ich działanie opiera się na hamowaniu wydzielania prostaglandyn, czyli związków wzmagających odczuwanie bólu.

Substancją czynną w tego typu środkach może być paracetamol, naproksen, ibuprofen, aspiryna lub diklofenak. Choć wiele osób ich nadużywa, rzadko powodują one fizyczne uzależnienie.

Opioidowe leki przeciwbólowe, wśród których prym wiedzie morfina, cechują się bardzo szybkim i skutecznym wyciszaniem bólu. Ich zakup wymaga okazania recepty. Ta grupa leków może być silnie uzależniająca, zwłaszcza kiedy pacjent używa ich poza zaleconymi przez lekarza ramami, np. dla uzyskania uczucia spokoju, które również wywołują.

Według badaczy ryzyko uzależnienia się od leków przeciwbólowych wzrasta po przekroczeniu przez osobą 65. roku życia. Szczególnie narażone są również osoby, które przeszły depresję, stosowały wcześniej leki psychotropowe lub w młodości eksperymentowały z narkotykami.

Objawy uzależnienia od leków przeciwbólowych na receptę

Uzależnienie polega przede wszystkim na przymusie stałego lub okresowego przyjmowania leków często połączonym ze zmianami nastroju i zachowania. Chory wyrabia sobie tolerancję na przyjmowane leki, dlatego wraz z wchodzeniem w uzależnienie, musi przyjmować ich coraz więcej.

Bez tego będzie odczuwał ból, negatywne emocje i inne dolegliwości spowodowane brakiem uzależniającej substancji w jego organizmie.

Osoby uzależnione od leków przeciwbólowych na receptę zażywają je pomimo braku medycznych wskazań, często w zwiększonych dawkach. Obawiają się, że jeśli nie sięgną po tabletki, wydarzy się coś złego, np. pojawi się ból lub atak paniki. Leki wywołują u nich stany euforii, ale także senność, nudności i wymioty.

Niepokojącym sygnałem jest także nadmierna potliwość, obniżone ciśnienie krwi i słaby puls. Po odstawieniu leków, osoba uzależnione może zmagać się z rozdrażnieniem, apatią i nasilonym smutkiem.

Uzależnienie od leków przeciwbólowych – skutki

Nadużywanie leków przeciwbólowych może być groźne w skutkach nie tylko dla osób uzależnionych. Leki te niejako “odkładają” temat bólu na potem i opóźniają wykrycie jego przyczyny, czyli konkretnej choroby, z którą zmaga się nasz organizm.

Samo uzależnienie od leków przeciwbólowych może być jednak wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Prowadzą do zaburzeń pracy organów wewnętrznych, w tym schorzeń wątroby, problemów z trawieniem, wrzodów żołądka, uszkodzenia nerek i nadciśnienia tętniczego. Leki przeciwbólowe na receptę mają działanie spowalniające oddech, dlatego ich przedawkowanie może prowadzić do zatrzymania oddechu i śmierci.

leki przeciwbólowe

Uzależnienie od leków przeciwbólowych – gdzie szukać pomocy?

Najskuteczniejszą formą walki z uzależnieniem jest terapia, zarówno grupowa, jak i indywidualna. Wychodzenie z nałogu musi opierać się na abstynencji, ale ta sama w sobie nie będzie skuteczna, jeśli nie towarzyszy jej zmiana schematów myślenia oraz praca nad nawykami i poczuciem własnej wartości. 

Skierowanie się od razu do profesjonalnego terapeuty może zaoszczędzić osobom uzależnionym od leków wiele cierpienia i niepowodzeń. Dodatkowo, leki opioidowe to substancje mające ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego odzwyczajenie się od nich powinno odbywać się pod okiem lekarza. Uzależnienie od leków może dotknąć każdego a przyznanie się do niego nie jest powodem do wstydu, lecz pierwszym krokiem do zwycięstwa nad nałogiem.

Pochodzi z województwa Małopolskiego i rozglądasz się za nowoczesną i bezpieczną placówką leczenia uzależnień? Ośrodek Freedom w Mirkowie może zainteresować Cię jako miejsce zapewniające holistyczne leczenie lekomanii. Kraków położony jest jedynie trzy godziny drogi od tego zacisznego zakątka, przy tworzeniu którego współpracują specjaliści i osoby mające za sobą własne doświadczenie uzależnienia.